
Kas ir EVAK karte un vai tā var aizstāt ceļojuma apdrošināšanu?
Dodoties ceļojumā uz ārzemēm, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir – kā parūpēties par savu veselību ceļojuma laikā? Vai pietiek tikai ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), vai tomēr nepieciešama arī ceļojuma apdrošināšana?
Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, apskatīsim, kas ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte, ko tā sedz, kā arī salīdzināsim to ar ceļojuma apdrošināšanu.
Kas ir EVAK karte?
EVAK jeb Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir dokuments, kas apliecina, ka tās īpašnieks ir sociāli apdrošināts kādā no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm vai Šveices Konfederācijā. Šī karte nodrošina tiesības uz neatliekamo medicīnisko palīdzību citā dalībvalstī īslaicīgas uzturēšanās laikā.
Svarīgi atcerēties, ka EVAK karte nodrošina tikai valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus un tikai tajās ārstniecības iestādēs, kuras ir iekļautas valsts sistēmā. Ārstēšanas veidu un apjomu nosaka ārstējošais ārsts konkrētajā valstī, ievērojot vietējos veselības aprūpes noteikumus.
EVAK karte ir derīga sekojošās valstīs:
- Eiropas Savienības dalībvalstīs: Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Čehijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Horvātijā, Igaunijā, Itālijā, Īrijā, Kiprā, Lietuvā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Vācijā un Zviedrijā;
- EEZ dalībvalstīs: Norvēģijā, Islandē, Lihtenšteinā;
- Šveices Konfederācijā;
- Apvienotajā Karalistē.
EVAK var saņemt Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, dalībvalstu iedzīvotāji, kuri uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbinātas personas, kā arī viņu ģimenes locekļi. Tāpat karti ir tiesības saņemt ārzemniekiem, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā, kā arī bēgļiem un personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss.
Ja veselības apdrošināšanas iestāde nevar izsniegt karti pirms došanās ceļā vai ja tā ir pazaudēta, ir iespējams saņemt EVAK aizvietojošo sertifikātu. Sertifikāts ir papīra formātā, tas tiek izsniegts uz konkrētu laika periodu un nav jātulko.
Kā saņemt EVAK karti?
EVAK karte Latvijā tiek izsniegta bez maksas uz trīs gadiem. To var saņemt elektroniski, klātienē vai pa pastu.
1. Elektroniski:
– Portālā eveseliba.gov.lv (autorizējoties sadaļā “Iedzīvotājs” – “Ģimenes ārsts un EVAK” – “Mans EVAK”). Pieteikums tiek izskatīts 3 darba dienu laikā.
– Elektroniski aizpildot un ar e-parakstu parakstot iesniegumu, un nosūtot uz e-pastu nvd@vmnvd.gov.lv. Vairāk par pieteikšanos e-parakstam – eparaksts.lv. Arī šajā gadījumā pieteikums tiek izskatīts 3 darba dienu laikā.
2. Klātienē:
– Klientu apkalpošanas centrā Rīgā, Cēsu ielā 31 k-3, 6. ieeja;
– Zemgales teritoriālajā nodaļā, Jelgavā, Katoļu ielā 1-1;
– Latgales teritoriālajā nodaļā, Daugavpilī, Saules ielā 5;
– Kurzemes teritoriālajā nodaļā, Kuldīgā, Pilsētas laukumā 4, 3. stāvā;
– Vidzemes teritoriālajā nodaļā, Smiltenē, Pils ielā 6.
3. Pa pastu:
– Iesniedzot aizpildītu un parakstītu veidlapu, kas nosūtāma NVD.
Karte tiek izsniegta bez maksas. Ja karte tiek nozaudēta vai mainās personas dati (piemēram, uzvārds), atkārtota kartes izsniegšana maksā 3,13 EUR. Taču tās atjaunošana pēc derīguma termiņa beigām ir bez maksas. Detalizēta informācija pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā: vmnvd.gov.lv
Ko sedz EVAK karte?
Eiropas veselības apdrošināšanas karte nodrošina neatliekamo veselības aprūpi. Tā ietver ārkārtas hospitalizāciju, vizīti pie ārsta, neatliekamu operāciju vai medikamentu iegādi, ja to nosaka ārsts. Pakalpojumi, kurus neapmaksā EVAK, ir pacienta iemaksas, repatriācijas (transportēšanas) izdevumi pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā.
Tomēr jāņem vērā, ka katra valsts nosaka savus noteikumus par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, tādēļ arī apmaksas kārtība var atšķirties. Piemēram, Francijā pacientam var būt jāsamaksā daļa no ārstēšanas izmaksām (līdzmaksājums), savukārt citās valstīs visi pakalpojumi var tikt segti pilnībā.
Ceļojuma apdrošināšana – kā tā atšķiras no EVAK kartes?
Salīdzinot EVAK ar ceļojuma apdrošināšanu, būtiskākā atšķirība ir segums. Kamēr EVAK nodrošina tikai noteiktu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu valsts ārstniecības iestādēs, ceļojuma apdrošināšana ietver daudz plašāku risku segumu. Apdrošināšana var segt arī ārstēšanu privātajās klīnikās, kā arī nodrošināt repatriāciju – transportēšanu atpakaļ uz Latviju.
Turklāt ceļojuma apdrošināšana nesedz tikai ar veselību saistītus riskus. Tā sedz bagāžas nozaudēšanu, aizkavēšanos vai bojājumus, atceltu vai nokavētu lidojumu un ceļojuma atcelšanu vai pārtraukšanu neparedzētu apstākļu dēļ.
Vēl viens būtisks aspekts ir tas, ka ceļojuma apdrošināšana ir individuāli pielāgojama konkrētam ceļojumam – var izvēlēties seguma apjomu, iekļaut papildu riskus, piemēram, ekstrēmos sporta veidus. Savukārt Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir standarta polise, bez iespējas to pielāgot.
EVAK vai ceļojuma apdrošināšana – kuru izvēlēties?
Ir situācijas, kad ceļojumam var pietikt tikai ar EVAK karti. Piemēram, ja persona dodas īsā ceļojumā uz kādu no Eiropas Savienības valstīm un neplāno nodarboties ar riskantām aktivitātēm, tad, iespējams, ar EVAK karti pietiks. Tomēr vienmēr jārēķinās ar iespējamiem līdzmaksājumiem un riskiem, kas nav saistīti ar veselību.
Savukārt, ja ceļojums ir garāks, plānots doties ārpus Eiropas, vai ir vēlme nodrošināties arī pret citiem riskiem – bagāžas zudumu, nokavētiem reisiem, ceļojuma atcelšanu, nelaimes gadījumiem – ceļojuma apdrošināšana ir neaizstājama.
Labākais risinājums, protams, ir izmantot abas iespējas – EVAK un ceļojuma apdrošināšanu. Šāda kombinācija nodrošina visplašāko iespējamo aizsardzību – gan valsts garantēto medicīnisko aprūpi, gan papildu drošību neparedzētos gadījumos. EVAK var kalpot kā pamata veselības segums, savukārt ceļojuma apdrošināšanas polise aizsargā pret visu pārējo.
Drošs ceļojums sākas ar pareizo apdrošināšanu
Apkopojot svarīgāko, EVAK karte sniedz pamata veselības apdrošināšanu, taču tā nav domāta kā ceļojuma apdrošināšanas aizstājējs. Tā ir pamatā veselības aprūpes pieejamībai Eiropā, bet tās iespējas ir ierobežotas, un nesedz daudzus būtiskus riskus. Tādēļ, lai nodrošinātu sev bezrūpīgu ceļojumu, vislabāk ir EVAK karti izmantot kopā ar piemērotu ceļojuma apdrošināšanu. Sīkāku informāciju par EVAK kartes noformēšanu un izmantošanu var atrast Nacionālā veselības dienesta mājaslapā vmnvd.gov.lv.