Drošība uz ceļa
Sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu – kādi faktori nosaka soda apmēru?

Sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu – kādi faktori nosaka soda apmēru?

Ceļu satiksmes drošība vienmēr bijis aktuāls temats. Ceļu satiksmes negadījuma izraisīšana ir ļoti nopietns pārkāpums, par kuru tā izraisītājam, atbilstoši likumdošanai, pienākas sods. Tomēr katrs negadījums ir specifisks, tādēļ soda apmērs tiek noteikts, ņemot vērā un izvērtējot vairākus faktorus. Šajā rakstā stāstām vairāk par to, kādi faktori nosaka soda apmēru par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu. 

Kāds ir sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu?

Atkarībā no pārkāpuma smaguma un cietušajiem nodarītā zaudējuma apmēra, sods var tikt piemērots dažādās formās. Biežāk piemērotie soda veidi par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu: naudas sods, transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, transportlīdzekļa konfiskācija. Smagākos gadījumos var tikt piespriesti sabiedriskie darba vai pat piemērots cietumsods. Soda mērķis ir nodrošināt taisnīgumu un veicināt ceļu satiksmes drošību.

Faktori, kas nosaka soda apmēru

Katrs negadījums ir specifisks, tādēļ soda apmērs tiek noteikts, ņemot vērā un izvērtējot vairākus faktorus.

Vadītāja vainas pakāpe

Ceļu satiksmes negadījumi var rasties dažādu iemeslu dēļ, visbiežāk tie saistīti ar ātruma pārsniegšanu, transportlīdzekļa vadīšanu alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē, mobilā tālruņa lietošanu braukšanas laikā, pārgalvīgu braukšanu. Tomēr tāpat ceļu satiksmes negadījumi var rasties apkārtējo faktoru ietekmē, piemēram, nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ. Tādēļ viens no galvenajiem faktoriem, kas nosaka soda apmēru par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu, ir vadītāja vainas pakāpe.

Ja vadītājs ir pilnībā bez vainas jeb ceļu satiksmes negadījums noticis neparedzamu un neizbēgamu apstākļu dēļ, sods var netikt piemērots vispār. Daļējas vainas gadījumā, ja vadītājs nav ievērojis piesardzību, bet nav rīkojies ļaunprātīgu nolūku vadīts, sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu var būt salīdzinoši mazs, piemēram, vadītājam var tikt izteikts brīdinājums vai piemērots neliels naudas sods. Savukārt smagākos gadījumos, kad vadītājs rīkojies apzināti, piemēram, pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus vai vadot transportlīdzekli alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē, sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu būs lielāks, piemēram, vadītāja apliecības atņemšana vai pat cietumsoda piemērošana. 

auto avārija

Apstākļi, kas ietekmē soda apmēru

Soda apmēru par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu būtiski ietekmē arī negadījuma apstākļi:

  • Negadījuma smaguma pakāpe. Tiek ņemts vērā, vai ceļu satiksmes negadījumā cietušajiem radušies tikai materiāli zaudējumi vai arī nodarīts kaitējums viņu veselībai vai dzīvībai. Jo smagāks negadījums, jo lielāks ir sods. 
  • Citu ceļu satiksmes dalībnieku vainas pakāpe. Tiek ņemts vērā, vai ceļu satiksmes negadījumu izraisījušas vairākas personas – tādā gadījumā sods var tikt sadalīts proporcionāli starp vainīgajām personām.
  • Alkohola vai citu apreibinošo vielu klātbūtne. Tiek ņemts vērā, vai ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanā vainīgais bijis alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē – tādā gadījumā sods ir lielāks. Ja vadītājs izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, atrodoties alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē, kurā ir cietušie, tad vadītājam iestājas kriminālatbildība. Soda apmērs atkarīgs no tā, cik smagi miesas bojājumi nodarīti cietušajām personām un vai ir bojāgājušie.
  • Vainas atzīšana vai neatzīšana. Tāpat tiek ņemts vērā, vai vainīgais atzīst vai neatzīst savu vainu – ja atzīst, tad sods var būt mazāks. Ļoti svarīgi, lai vainīgais nekādā gadījumā nepamet ceļu satiksmes negadījuma vietu, jo sods par negadījuma vietas atstāšanu pēc ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas var būt ļoti bargs – no četrpadsmit līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām (no 70 līdz 200 eiro) un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums uz laiku no trim mēnešiem līdz diviem gadiem vai bez transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizlieguma.

Vadītāja vēsture

Soda apmēru par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu ietekmē arī vadītāja profils jeb iepriekšējo ceļu satiksmes pārkāpumu vēsture. Negatīvs vadītāja profils norāda uz vadītāja bezatbildīgu uzvedību, piedaloties ceļu satiksmē – ja vadītājs jau iepriekš vairākkārt pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus, sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu, visticamāk, būs lielāks. Savukārt, ja vadītājs iepriekš nav pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus, tad sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu var būt mazāks.

Ceļu satiksmes negadījumu sekas – atbildība un soda piemērošana

Soda piemērošana par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu nodrošina taisnīgumu un veicina ceļu satiksmes drošību. Tomēr svarīgi ir arī tas, lai sods par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu būtu samērīgs un taisnīgs. Tieši tādēļ tiek ņemti vērā un izvērtēti vairāki faktori. Tas, kāds sods tiek piemērots par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu, galvenokārt atkarīgs no sekojošiem faktoriem: vadītāja vainas pakāpes, negadījuma smaguma pakāpes, citu ceļu satiksmes dalībnieku vainas pakāpes, alkohola vai citu apreibinošo vielu klātbūtnes, vainas atzīšanas vai neatzīšanas, vadītāja vēstures. 

Piedaloties ceļu satiksmē, esiet uzmanīgs un atbildīgs! Atgādinām, ka ikvienam auto, kas piedalās ceļu satiksmē, ir obligāti jābūt derīgai OCTA polisei. Sods par apdrošināšanas polises neesamību ir ievērojams, tādēļ pārbaudiet sava auto apdrošināšanas polises derīguma termiņu jau tagad! Ja nepieciešams, OCTA un KASKO polisi ātri, ērti un izdevīgi varat iegādāties Octas.lv. Lai saņemtu piedāvājumu, ienāciet un aizpildiet pieteikuma formu! Vēlam veiksmīgu un drošu ceļu!

avārija