octas apdrošināšana

Kā 2018. gadā veiktajā aptaujā atklāja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB), transportlīdzekļu īpašnieku izpratne par Bonus-Malus klasēm un sistēmu kopumā ir nepilnīga. Taču par to vajadzētu zināt ikvienam transportlīdzekļa turētājam vai īpašniekam, jo tā lielā mērā ietekmē OCTA apdrošināšanas polises cenas aprēķinu.

Ja arī Tu neesi pārliecināts, ka zini visu svarīgāko par Bonus-Malus, ielūkojies šī raksta turpinājumā.

 

Kas jāzina par Bonus Malus klasi?

 

bonus malus klase

 

Kas ir Bonus-Malus sistēma?

Bonus-Malus sistēma tika izveidota 2006. gadā, lai vienkāršāk būtu iespējams izvērtēt augstākas un zemākas riska pakāpes šoferus. Izvērtēšanas procesā tiek ņemta vērā personas izraisīto avāriju vēsture, kā arī apdrošināšanas dienu skaits konkrētā periodā. Visi Bonus-Malus sistēmas dalībnieki ir apkopoti vienotā datubāzē.

Bonus-Malus sistēmā ir 17 klases. Svarīgi atcerēties, ka klasi piešķir nevis transportlīdzeklim, bet gan juridiskai vai fiziskai personai. Šī persona var būs transportlīdzekļa īpašnieks vai turētājs.

Svarīgi! Dodot saviem tuviniekiem, draugiem vai kādai citai personai braukt ar savu auto, Tev jābūt uzmanīgam, jo, ja šis cilvēks izraisīs avāriju, cietīs nevis viņa, bet Tava Bonus-Malus klase.

 

  • 1. līdz 5. Bonus-Malus sistēmas klase tiek saukta par paaugstināta riska klasi, kuras piešķir šoferiem, kas biežāk izraisa negadījumus. 

 

  • 7. līdz 17. Bonus-Malus klasi dēvē par pazemināta riska klasi, ko piešķir tiem autovadītājiem, kam regulāri iegādāta OCTAS apdrošināšana, kā arī nav izraisītu avāriju. 

 

  • 6. klasi sauc par sākuma klasi, kurai nav konkrētas riska kategorijas, jo to piešķir personai, kad tā pirmo reizi iegādājas OCTA apdrošināšanu transportlīdzeklim.

 

Ja izraisīta viena avārija, Tava Bonus-Malus klase tiek samazināta par 30%, ja divas – par 50%, ja trīs – par 80% savukārt, ja esi bijis vainīgs četros un vairāk negadījumos, Tev uzreiz tiek piešķirta 1. klase.

 

Vai un kā laika gaitā mainās personai piešķirtā Bonus-Malus klase?

Ja persona maina apdrošināšanas kompāniju, viņai piešķirtā Bonus-Malus klase netiek ietekmēta. Konkrētā klase tiek piešķirta uz vienu gadu – no 31. augusta, līdz nākamā gada 15. septembrim, kad visiem transportlīdzekļu turētājiem/īpašniekiem šīs klases tiek pārrēķinātas. Tas nozīmē, ka reizi gadā – 15. septembrī, kad tiek pārrēķinātas klases, personai piešķirtā var paaugstināties vai arī pazemināties.

Saprotams, ka ikviens autovadītājs vēlas, lai laika gaitā viņam piešķirtā klase tiktu paaugstināta. Lai tas notiktu, jāizpildās sekojošiem kritērijiem:

  • Esošajā apdrošināšanas periodā (gadā) OCTA polisei jābūt iegādātai uz vismaz 275 dienām. 

 

  • Iepriekšējos 11 apdrošināšanas periodos (gados) nedrīkst būt izraisītas avārijas (iestājušies apdrošināšanas gadījumi), kā arī šajos periodos apdrošināšanai ir bijis jābūt iegādātai uz vismaz 275 dienām.

 

Ko ietekmē augstāka vai zemāka Bonus-Malus klase?

Ikvienam transportlīdzekļa īpašniekam jāzina, ka Bonus-Malus klase ietekmē OCTA polises cenu. Šis ir viens no primārajiem kritērijiem, kuru apdrošināšanas ņem vērā, jo personai piešķirtā klase attiecīgi arī attēlo tās riska pakāpi.

 Ja laika gaitā šoferis neizraisa avārijas un regulāri pērk OCTA apdrošināšanu, katru gadu viņam piešķirtā klase paaugstinās, kā rezultātā apdrošinātājs piešķir atlaide OCTA polises iegādei. Savukārt, ja tiek izraisītas avārijas, un auto īpašniekam vai turētājam piešķir zemāku klasi (zem 6. klases), tā rezultātā viņam par OCTA polisi būs jāmaksā vairāk. 

 

Kas notiek ar Bonus-Malus klasi, ja man pieder vairāki transportlīdzekļi?

Vienas transportlīdzekļu grupas ietvaros (piemēram, vieglie auto) Bonus-Malus klase nemainās. Savukārt, ja Tev ir vieglais auto un motocikls, attiecībā uz katru transportlīdzekli Tev piešķirs atsevišķu Bonus-Malus klasi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *