octa

Ikviens automašīnas īpašnieks piedzīvo nepieciešamību iegādāties OCTA polisi, taču ne visi zina to, kā transportlīdzekļa pirkšana, pārdošana un pārreģistrēšana var ietekmēt polises darbību. Šie aspekti ir jāpārzina ikvienam atbildīgam un prātīgam autovadītājam, kurš nevēlas piedzīvot problēmas un nepatikšanas, jo nezināšana neatbrīvo no atbildības.

Lūk, kas Tev jāzina par OCTA, kad mainās transportlīdzekļa īpašnieks.

 

Pārreģistrējot spēkratu, bez jaunas OCTA polises iegādes neiztikt

Pirmā lieta, kas jāatceras – OCTA polise ir obligātā transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, un tās nosaukums jau parāda to, ka apdrošināta tiek personas atbildība, nevis transportlīdzeklis. No tā var secināt, ka brīdī, kad transportlīdzeklis tiek pārreģistrēts uz citas personas vārda, esošā polise nekavējoties zaudē savu spēku. Tas nozīmē, ka, ja jaunais mašīnas īpašnieks laicīgi nav iegādājies sev OCTA apdrošināšanu, viņš ar nopirkto transportlīdzekli satiksmē piedalīties nedrīkst.

Vienīgais izņēmums šajā gadījumā ir līzingā iegādāta automašīna. Tad OCTA polise turpina darboties arī tad, ja transportlīdzekļa turētājs kļūst par tā īpašnieku vai otrādi.

 

OCTA polise jāiegādājas arī pārreģistrējot firmas automašīnu

Situācijās, kad transportlīdzeklis ir reģistrēts uz firmas vārda (juridiska persona), bet tās īpašnieks vēlas to pārreģistrēt savā īpašumā (fiziska persona), brīdī, kad tas notiek, līdzšinējā OCTA polise vairs nedarbojas.

Pat tad, ja konkrētā firma, uz kuras vārda auto reģistrēts, pieder tai pašai personai, kas vēlas pārrakstīt mašīnu, OCTA tik un tā zaudē spēku, un jaunajam transportlīdzekļa īpašniekam ir jānoformē jauna apdrošināšanas polise.

 

Ja auto netiek pārreģistrēts, tā saimnieks nemainās

 

auto īpašnieks

 

Domājot par auto pirkšanu, vienmēr ir rūpīgi jāpārbauda tas, vai tiek pareizi nokārtotas visas attiecīgās formalitātes. Proti, ja spēkrata īpašnieks ir pārdevis transportlīdzeklis, taču to vēl nav pārreģistrējis uz jaunā saimnieka vārda, oficiāli mašīna joprojām pieder vecajam īpašniekam.

Ko tas nozīmē? Ja jaunais auto saimnieks iekļūs ceļu satiksmes negadījumā, pret transportlīdzekļa īpašnieku tiks celta regresa prasība, kā arī tiks negatīvi ietekmēta viņa apdrošināšanas vēsture.

Lai izvairītos no šādām ķibelēm, veicot automašīnas pārdošanu, vienmēr jāpārliecinās, ka ir veikta pareiza īpašumtiesību maiņa, kā arī jaunais transportlīdzekļa īpašnieks no noformējis OCTA polisi. Kamēr tas netiks izdarīts, un lai arī ar mašīnu brauks persona, kas to nopirkusi, par zaudējumiem, kas radīti ar transportlīdzekli, atbildēs dokumentos norādītais, iepriekšējais īpašnieks.

 

Noņemšanai no uzskaites īpaši nosacījumi

Pieņemsim, ka Tev pieder auto, un Tu vēlies to pārdot, tādēļ jau laicīgi noņem no uzskaites. Šeit uzreiz svarīgi piefiksēt, ka noņemšana no uzskaites nav vienlīdzīga īpašumtiesību maiņai. Un tas nozīmē, ka par transportlīdzekļa OCTA apdrošināšanu joprojām esi atbildīgs Tu. Tā kā auto joprojām ir Tavā īpašumā, pat tad, ja kāda cita persona uzsāk ar to pārvietoties, piedaloties satiksmē, Tev ir jābūt atbildīgam par OCTA polises iegādi. Protams, līdz brīdim, kad pareizi tiek veikta īpašumtiesību maiņa.

OCTA līgumu šajā gadījumā var pārtraukt tikai ar noteikumu, ka, noņemot mašīnu no uzskaites, īpašnieks arī nodod valsts reģistrācijas zīmes.

 

Pārliecinies, ka noformētā polise ir stājusies spēkā

Octas.lv iegādātā OCTA polise kļūst aktīva jau dažu minūšu laikā, proti, pēc tam, kad veikts maksājums. Taču apdrošinātāji mēdz šo laiku ietekmēt, pagarinot to pat līdz 1 vai 2 stundām.

Transportlīdzekļa īpašnieka atbildība ir pārliecināties, ka polise ir aktīva, un tikai tad doties ceļā, pretējā gadījumā, ja policija Tevi apturēs, un, pārbaudot polisi, tā nedarbosies, pastāv risks saņemt sodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *