octa

Ikvienam automašīnas īpašniekam nepieciešams iegādāties OCTA polisi, taču ne visi zina to, kā transportlīdzekļa pirkšana, pārdošana un pārreģistrēšana var ietekmēt polises darbību. 

Lūk, kas Tev jāzina par OCTA, kad mainās transportlīdzekļa īpašnieks.

 

Pārreģistrējot spēkratu, bez jaunas OCTA polises iegādes neiztikt

 

pārreģistrācija

 

Pirmā lieta, kas jāatcerasOCTA polise ir obligātā transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, un tās nosaukums jau parāda to, ka apdrošināta tiek personas atbildība, nevis transportlīdzeklis. 

 

Tātad – līdz ar īpašnieka maiņu esošā polise vairs nav derīga. Tas nozīmē – ja jaunais auto īpašnieks laicīgi nav iegādājies  OCTA apdrošināšanu, viņš ar nopirkto transportlīdzekli ceļu satiksmē piedalīties nedrīkst.

Vienīgais izņēmums ir līzingā iegādāta automašīna – tad OCTA polise turpina darboties arī tad, ja transportlīdzekļa turētājs kļūst par tā īpašnieku vai otrādi.

 

OCTA polise jāiegādājas arī pārreģistrējot firmas automašīnu

Ja transportlīdzeklis ir reģistrēts uz firmas vārda (juridiska persona), bet tās īpašnieks to pārreģistrē savā īpašumā (fiziska persona),  līdz ar īpašnieka maiņu līdzšinējā OCTA polise vairs nedarbojas.

Pat tad, ja konkrētā firma, uz kuras vārda auto reģistrēts, pieder tai pašai personai, kas vēlas pārrakstīt mašīnu, OCTA tik un tā zaudē spēku, un jaunajam transportlīdzekļa īpašniekam ir jānoformē jauna apdrošināšanas polise.

 

Transporta līdzekļa reģistrācija internetā 

Šobrīd pieejama arī attālināta auto pārrakstīšana. 

Tas nozīmē, ka auto pārreģistrācija iespējama ne vien CSDD nodaļā, bet arī tiešsaistē. 

 

Lai veiktu īpašnieka maiņu tiešsaistē

  • Pārdevējam (reģistrētam auto īpašniekam) ir jānoņem transporta līdzeklis no uzskaites;
  • Pircējs izdara atzīmi, ka vēlas iegādāties konkrēto transporta līdzekli;
  • Piecu dienu laikā pārdevējs apstiprina īpašuma tiesību maiņu;
  • Reģistācija pilnībā tiek pabeigta CSDD nodaļā, kur jaunais transportlīdzekļa īpašnieks saņem reģistrācijas apliecību. 

 

Kad stājas spēkā īpašnieka maiņa?

Īpašuma tiesību maiņa ir spēkā no tā brīža, kad pārdevējs apstiprinājis īpašnieka maiņu. Tad, kad notiek  īpašuma tiesību maiņa, beidzas arī auto pārdevēja civiltiesiskā atbildība un jaunajam īpašniekam jānoformē jauna OCTA polise. 

Attālināta auto pārrakstīšana palīdz ietaupīt laiku un citus resursus, tikai jāpatur prātā, ka pārdevējam jāsniedz savs apstiprinājums 5 dienu laikā, savukārt reģistrācijas apliecību jaunajam  īpašniekam jāizņem uz vietas – CSDD nodaļā.

 

Ja auto netiek pārreģistrēts, tā saimnieks nemainās

 

auto īpašnieks

 

Domājot par auto pirkšanu, vienmēr rūpīgi jāpārbauda tas, vai tiek pareizi nokārtotas visas attiecīgās formalitātes. Proti, ja spēkrata īpašnieks ir pārdevis transportlīdzekli, taču to vēl nav pārreģistrējis uz jaunā saimnieka vārda, oficiāli mašīna joprojām pieder vecajam īpašniekam.

 

Ko tas nozīmē? 

Ja jaunais auto saimnieks iekļūs ceļu satiksmes negadījumā, pret transportlīdzekļa īpašnieku tiks celta regresa prasība, kā arī tiks negatīvi ietekmēta viņa apdrošināšanas vēsture.

Lai izvairītos no šādām ķibelēm, veicot automašīnas pārdošanu, vienmēr jāpārliecinās, ka ir veikta pareiza īpašumtiesību maiņa, kā arī jaunais transportlīdzekļa īpašnieks no noformējis OCTA polisi. 

Kamēr tas netiks izdarīts, par zaudējumiem, kas radīti ar transportlīdzekli, atbildēs dokumentos norādītais, iepriekšējais īpašnieks.

 

Noņemšanai no uzskaites īpaši nosacījumi

 

jauna OCTA

 

Pieņemsim, ka Tu vēlies pārdot savu auto, tādēļ jau laicīgi noņem no uzskaites. Šeit svarīgi piefiksēt, ka noņemšana no uzskaites nav vienlīdzīga īpašumtiesību maiņai

Tas nozīmē, ka par transportlīdzekļa OCTA apdrošināšanu joprojām esi atbildīgs Tu. 

Tā kā auto joprojām ir Tavā īpašumā, pat tad, ja kāda cita persona uzsāk ar to pārvietoties, piedaloties satiksmē, Tu  joprojām esi atbildīgs par OCTA polises iegādi. Protams, līdz brīdim, kad atbilstoši noteikumiem veic īpašnieka maiņu. 

 

OCTA līgumu šajā gadījumā var pārtraukt tikai ar noteikumu, ja, noņemot mašīnu no uzskaites, īpašnieks arī nodod valsts reģistrācijas zīmes.

 

Pārliecinies, ka noformētā polise ir stājusies spēkā

Octas.lv iegādātā OCTA polise kļūst aktīva jau dažu minūšu laikā, proti, pēc tam, kad veikts maksājums. Taču apdrošinātāji mēdz šo laiku pagarināt līdz 1 vai 2 stundām.

Transportlīdzekļa īpašnieka atbildība ir pārliecināties, ka polise ir aktīva, un tikai tad piedalīties ceļu satiksmē. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *