auto kopšana

Sava automašīna ir kā mājas – uzturēt to tīru un kārtīgu ir tikpat svarīgi, ka regulāri uzkopt mājokli. Ir lietas, kuras šoferi var izdarīt paši un ir lietas, kuras vajadzētu uzticēt speciālistiem. 

 

Šoreiz parunāsim par auto tīrīšanu paša spēkiem!

 

Salona tīrīšana

Vislabāk salonu ir tīrīt siltākā laikā, jo rudens vai ziemas periodā tajā var palikt mitrums – paklājiņiem ilgi neizžūstot var rasties nepatīkama smaka vai pat pelējums, pat ja tie ir tīrīti ar ķīmiskiem līdzekļiem. Uzsākot ģenerālo tīrīšanu, vispirms izvēdini auto, vislabāk, ja diena ir vējaina un saulaina. 

Traipus un putekļus no paneļa un plastmasas sēdekļu detaļas var notīrīt ar automašīnu mitrajām salvetēm. Tikpat labi strādā arī aerosoli, bet tos vajadzētu kombinēt ar mitrajām salvetēm, lai gan tiem ir patīkams aromāts, pleķu gadījumā tie nebūs tik efektīvi kā salvetes. Iegādājoties aerosolu vai mitrās auto salvetes, pārliecinies, ka tās atgrūž putekļus, citādāk paša tīrīšanas procesa laikā, putekļi nosēdīsies turpat atpakaļ un viss tīrīšanas process šķitīs lieks. Dārgākie jeb premium klases aerosoli ir arī ar ultravioleto staru aizsardzību, kas pasargās auto paneli no izbalēšanas saulainās vasaras dienās, kā arī aizkavēs plaisāšanu. 

Putekļu sūkšna automašīnā arī ir ļoti būtisks process – sarūpējiet uzgaļus, lai iztīrītu arī šķirbas un krēslu šuves, kur bieži vien uzkrājas visvairāk putekļu. 

 

Riepu diski un riepas

 

disku tīrīšana

 

Auto disku tīrīšana ir ne mazāk svarīgs process – tiem ir paredzēti speciāli disku tīrīšanas līdzekļi. Pirms tos izsmidzini, noskalo diskus ar ūdeni, lai lielākie netīrumi aizskalojas prom. Ļauj diskiem pilnībā nožūt un tikai tad izmanto jau minēto disku tīrīšanas līdzekli. Noteikti pārbaudi, vai attiecīgais tīrīšanas līdzeklis nesatur ķīmiju jeb skābi, kas šķīdina laku, tādejādi spējot sabojāt diskus. Labas kvalitātes disku tīrīšanas līdzekļi ir piemēroti gan vieglmetāla un hromētajiem, gan tērauda un krāsotajiem diskiem. 

Arī riteņus var kopt – to kopšanas līdzekļi ir paredzēti, lai veidotu UV staru aizsargfiltru un novērstu riepu plaisāšanu. 

 

Logi

Kārtīgā auto tīrīšanā vispirms pārbaudiet, vai vējstiklu slotiņas pilnvērtīgi pilda savas funkcijas. Nokalpojušas vējstiklu slotiņas var sākt švīkāt logu un nepilnvērtīgi attīrīt satiksmē radītos netīrumus, dubļus un kukaiņu nospiedumus. 

Ja tīrīsi logus pats, tad vislabāk tos apstrādāt ar vaskojošu pulieri, jo tas atgrūž ūdeni, tādejādi ilgāk saglabājot logus tīrus. Pievērsiet uzmanību arī vējstikla šķidrumam, ko izmantojat – tam jābūt atbilstošam attiecīgajam gadalaikam.

 

Virsbūve

Virsbūves tīrīšanai ir jābūt regulārai, ne tikai veicot ģenerālo apkopi. Dubļu, sāls un citu netīrumu iespaidā bojājas automašīnas virsbūve, kas ilgtermiņā sāk veidot nevēlamu rūsu. 

Virsbūves tīrīšanu sākot, vispirms noskalo auto ar augstspiedienu, tādejādi iztīrot visas šķirbas, kurās iekļūst netīrumi, un kuras tik viegli ar skalošanu neiztīrās. Neaizmirsti arī par riepu diskiem. 

Pēc skalošanas, vari uzklāt līdzekli, kas aizsargā krāsu – šādi līdzekļi ir nopērkami veikalos un tie notīra netīrumus, eļļas un arī pasargā auto no rūsēšanas. 

Uzsākot mazgāt auto, parūpējies gan par speciālu auto mazgāšanas sūkli, gan virsbūves šampūnu. 

 

Profilakse

 

eļļas maiņa

 

Veicot apkopi, neaizmirsti par ikdienas pārbaudēm – motora eļļas līmenis, dzesēšanas škidrums, vējstikla šķidrums, kā arī, vai visas spuldzītes ir darba kārtībā. Jaunākiem auto gan par visām šīm lietām atgādinās pats auto, vecākām mašīnās – jāatceras pārabudīt pašam. 

 

Aukstajā laikā svarīga ir arī apsilde, tāpēc ir vērts ik pa laikam pārbaudīt kondicionēšanas sitēmu. Pēc vajadzības nomaini arī gaisa filtrus, kas ir gan motoram, gan salonam. 

Apkopei vienmēr izmanto speciālos līdzekļus un, ja ir lietas, kuras nesaproti vai nezini, tad apjautājies speciālistiem vai meklē informāciju internetā – pārliecinoties, ka izmanto pareizos rīkus un nenodari automašīnai lielāku skādi.  Tās ir ne tikai rūpes par auto, bet arī finansiāls ietaupījums. 

Regulāra apkope un rūpes novērsīs rūsu, ritošās daļas bojājumus un automāšīna kalpos ilgāk. Papildus jau minētajam – regulāri koptu automašīnu vienmēr varēsi arī pārdot par labāku cenu nekā auto, kuram pēc pāris gadiem ir redzamas nolietošanās pazīmes. Neaizmirsti arī par obligāto auto apdrošināšanu – bez tās piedalīties ceļu satiksmē nav atļauts!

Lai droši braucieni un tīra automašīna!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *