odometrs

Pašreizējā statistika liecina, ka lielam procentam no visām automašīnām, kas piedalās ceļu satiksmē, ir negatīva vēsture. Odometra rādītāju regulēšana, lai radītu maldīgu iespaidu, ir viens no visbiežāk sastopamajiem krāpniecības veidiem automašīnu pārdošanas procesā. 

 

Tomēr, iegādājoties jaunu auto, patērētājiem ir visas iespējas atklāt odometra patiesos rādītājus. 

 

Lūk, daži no paņēmieniem, kā to iespējams paveikt.

 

Analizējot auto vizuālo un tehnisko stāvokli

 

tehniskais stāvoklis

 

Iegādājoties jaunu auto, ir patīkami zināt, ka pārdevējs ir godīgs un atklāts pret Tevi. Diemžēl daudzi auto tirgotāji mēdz būt pārlieku nekaunīgi, un šajā gadījumā, pētot odometra rādījumus, palīgā var nākt daži “triki”. 

 

Apskati un apdomā šādus jautājumus:

 

 • Cik ļoti kopējais tehniskais un vizuālais stāvoklis atbilst auto nobraukumam?
 • Vai pedāļa gumija, stūres rats vai pārnesumu kārbas rokturis neizskatās jaunāks par pārējo automašīnu? 
 • Vai cipari uz odometra līnijas ir pareizi?
 • Vai pašreiz piedāvātā apdrošināšanas summa nav nepamatoti augsta? (summas noteikšanai izmantojiet octa kalkulatoru)

 

Ja kaut viens no šiem faktoriem Tev šķiet aizdomīgs un nevēlies piedzīvot rūgtu vilšanos, ir vērts odometra rādījumus pārbaudīt arī citos, turpmāk minētajos veidos.

 

Pārbaudot CSDD mājaslapu

Dažādu valstu valdības ir padarījušas nobraukuma vēstures datus atklātus. Piemēram, Latvijā to iespējams izdarīt, apmeklējot CSDD mājaslapu. Tas ir viens no vienkāršākajiem paņēmieniem – Tev tikai jāievada mājaslapas noteiktajā lauciņā reģistrācijas numurs un jāgaida, kamēr parādās rezultāti.   

 

CSDD mājaslapā uzskatāmi apkopoti arī intervāli starp automašīnas pārbaudēm – tas ļauj noskaidrot un atklāt odometra patiesos rādītājus – to, ko pārdevējs var noklusēt. Turklāt, šai opcijai ir liels pluss – tā pieejama ikvienam un bez maksas. 

 

Apskatot servisu vēsturi un izrakstus

Odometra rādījumi tiek piefiksēti vienmēr. Tos iespējams apskatīt apkopes grāmatiņās, servisu arhīvos, tehniskajos izrakstos vai citos apkopes vietās pieejamajos dokumentos. Šie pieraksti tiek izsniegti arī klientam, un, apskatot tos, varēsi redzēt, vai rādījumi laika gaitā pieaug pakāpeniski.   

Tomēr neuztver pakalpojuma vēsturi kā vienīgo patiesību, jo tā ir viegli viltojama! Pārbaudi to pēc iespējas sīkāk, vajadzības gadījumā sazinoties ar servisu, kas veicis minētos pakalpojumus. Ņem vērā, ka arī servisa pārstāvji var atteikties sniegt Tev šādu informāciju, tādēļ apskati un vajadzības gadījumā izmēģini arī citus paņēmienus.

 

Sazinoties ar iepriekšējiem īpašniekiem

 

iepriekšējais īpašnieks

 

Patiesos odometra rādījumus iespējams pārbaudīt arī, vadoties pēc konkrētā auto īpašnieku skaita. Ņem vērā, ka priekšējo īpašnieku skaits ir viens no faktoriem, kas pieejams CSDD vai atsevišķos gadījumos arī likumsargu datu bāzēs, un tā diemžēl nav visiem brīvi pieejama informācija. 

 

Ja ir iespējams pamatot, kādēļ Tev šie dati ir nepieciešami un tie tiek izsniegti, apkopo reālo īpašnieku skaitu un salīdzini to ar pašreizējiem nobraukuma rādījumiem. Padoms – pārmērīgi liels iepriekšējo īpašnieku skaits var norādīt uz odometra rādītāju patvaļīgu maiņu vai cita veida krāpšanu. Ja iepriekšējo īpašnieku skaitu neizdodas uzzināt šādā ceļā, mēģini citu paņēmienu – pārbaudi auto vēsturi.

 

Pārbaudot auto vēsturi

Šis ir pats vienkāršākais veids, kā pārbaudīt odometra patiesos rādītājus. Tev gluži vienkārši jāpārbauda auto vēsture, kurā parādās šādi dati:

 

 • vai automašīna bijusi zagta;
 • kāds ir auto nobraukums;
 • vai auto ir cietis negadījumā (vai tas ir ietekmējis bonus malus klasi);
 • vai auto ir kādi ražošanas defekti;
 • kā auto tika izmantots iepriekš;
 • vai arhīvā pieejamas auto fotogrāfijas;
 • kādi ir auto tehniskie parametri;
 • cik daudz īpašnieku ir bijis šai automašīnai. 

 

Lai to visu uzzinātu, Tev būs nepieciešams zināt sava auto VIN kodu. VIN kods atrodams transportlīdzekļa ārpusē, vadītāja pusē zem vējstikla. Tāpat to var uzzināt autorizētos servisos (ASC) un Transportlīdzekļu apskates stacijās.

 

Šobrīd Latvijā viena no populārākajām lietotnēm, kas piedāvā šādu pakalpojumu, ir autodna.lv. Viena no lielākajām šīs metodes priekšrocībām – datus par savu automašīnu iespējams iegūt 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, tādēļ odometra patiesos rādītājus varēsi uzzināt nekavējoties!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *