octa

Pagājušajā gadā visā Latvijas teritorijā reģistrēti vairāk nekā 20 tūkstoši ceļu satiksmes negadījumu, un lielākā daļa no tiem reģistrēti, izmantojot saskaņoto paziņojumu. 

Tas nozīmē, ka  lielākā daļā no negadījumos iesaistītajiem šoferiem ir novērtējuši saskaņotā paziņojuma sniegtās priekšrocības – tas taupa laiku un policijas resursus, kā arī neapgrūtina satiksmi.  

 

Pērn autovadītājiem kļuvusi pieejama arī elektroniskā saskaņotā paziņojuma versija, kas saskaņoto ziņojumu ļauj aizpildīt vēl vienkāršāk

 

Kas ir Saskaņotais paziņojums?

 

elektroniska aizpildīšana

 

Lai vienkāršāk atrisinātu situāciju brīdī, kad notiek neliels ceļu satiksmes negadījums, OCTA apdrošināšanas sistēmas ietvaros ir atļauts pildīt saskaņoto paziņojumu. 

 

Arī elektroniski

Šis  saskaņotais  paziņojums ir pieejams gan veidlapu komplekta formā, gan arī elektroniskā veidā, aplikācijā LTAB OCTA. Aplikācija pieejama gan Android, gan iPhone tālruņos. 

 

Arī ārpus valsts robežām

Saskaņotais paziņojums nav aktuāls tikai Latvijā vien – šāda iespēja darbojas arī vairāk nekā 20 citās Eiropas valstīs, turklāt tā saturs, krāsas un sadaļas visur ir vienādas. Vienīgā atšķirība ir valoda. 

 

Aizpildīšana

Aizpildot paziņojumu, abu ceļu satiksmes negadījumā iesaistīto transportlīdzekļu vadītāji detalizētā veidā piefiksē negadījuma apstākļus – aizpildot 15 sadaļas. Noslēgumā nepieciešams ar parakstu apstiprināt sniegtās informācijas patiesumu. 

Šādas veidlapas tika radītas, lai sniegtu iespēju autovadītājiem piefiksēt ceļu satiksmes negadījumā notikušo bez policijas starpniecības, lai pēc tam šo informāciju varētu izskatīt apdrošinātājs, izvērtējot kompensējamo zaudējumu apjomu. Šī iemesla dēļ saskaņotais paziņojums pēc aizpildīšanas un parakstīšanas ir jāiesniedz apdrošinātājam. 

 

Kādos gadījumos atļauts aizpildīt saskaņoto paziņojumu?

Ceļu satiksmes negadījumi mēdz būt dažādi – gan smagāki, gan vieglāki, ar un bez cietušajiem. Tieši tādēļ ir svarīgi zināt, kad drīkst aizpildīt saskaņoto paziņojumu, neiesaistot policiju. 

 

Jāizpildās visiem šiem nosacījumiem:

 • Abas negadījumā iesaistītās puses spēj mierīgā ceļā vienoties par notikušā apstākļiem un apstiprināt piekrišanu ar parakstu saskaņotajā paziņojumā;
 • Ceļu satiksmes negadījumā iesaistīti divi transportlīdzekļi;
 • Negadījumā nav cietušas vai ievainotas personas;
 • Negadījumā nav nodarīti zaudējumi trešās personas mantai;
 • Iesaistītajiem transportlīdzekļiem nav nodarīti tādi bojājumi, kas neļauj turpināt ceļu (nav nepieciešama evakuācija).

 

Ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem kritērijiem neizpildās, par notikušo obligāti jāinformē policija. 

Tāpat nedrīkst aizmirst veikt citas darbības, piemēram, iedegt avārijas gaismas, izlikt avārijas zīmi, parūpēties par savu un apkārtējo drošību. 

 

Kā aizpildīt elektronisko saskaņoto paziņojumu?

 

kas ir saskaņotais paziņojums

 

Šobrīd autovadītājiem ir iespēja izvēlēties aizpildīt standarta saskaņoto paziņojumu drukātā veidā vai izmantojot LTAB OCTA aplikāciju. 

Aplikācija veidota ērti saprotamā viedā, un tajā jānorāda tā pati informācija, kas drukātajā versijā. Noslēgumā datus var arī apstiprināt ar elektronisko parakstu un uzreiz nosūtīt apdrošināšanas kompānijām.

 

Lai aizpildītu saskaņoto paziņojumu LTAB OCTA lietotnē:

 1. Izveido lietotāja profilu un autorizē savus datus (eID, internetbankas dati);
 2. Pārliecinies, ka arī otram šoferim ir šī aplikācija, un savienojiet ierīces pārī. Aizpildi prasīto informāciju par negadījuma laiku, vietu, uzņem foto, norādi datus par cietušajām personām (ja tādas ir), lieciniekiem un bojātu trešās personas mantu (ja tāda ir);
 3. Ja profils ir autorizēts, informācija par transportlīdzekļiem, to īpašniekiem, vadītājiem un apdrošināšanas kompānijām, automātiski ielādēsies no LTAB datubāzes;
 4. Izmantojot aplikāciju, uzskicē, kā izskatījās negadījums, un norādi citu svarīgu informāciju, ja tāda ir;
 5. Kopā ar otru šoferi pārbaudi datus paziņojumā, vienojaties par to, ka abi esat vienisprātis par apstākļiem un apstiprini paziņojumu. Tas automātiski tiks nosūtīts apdrošinātājiem.

 

Tipiskas kļūdas, kas tiek pieļautas, aizpildot saskaņoto paziņojumu 

Saskaņotais paziņojums tiešām atvieglo dzīvi, taču, lai varētu pretendēt uz OCTA atlīdzības saņemšanu, svarīgi, lai tas ir aizpildīts pareizi. 

 

Dažas tipiskas kļūdas, aizpildot saskaņoto ziņojumu, ir

 • Vadītāji nav vienojušies par notikušā apstākļiem – saskaņoto paziņojumu ļauts aizpildīt tikai tādā gadījumā, ja abas puses spēj vienoties par notikušā apstākļiem –  par to, kurš izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, kā viss noticis. Ja vienošanos nav iespējams panākt, procesā jāiesaista policija;
 • Nepareiza ceļu satiksmes negadījuma shēmas attainošana- lai apdrošinātājs varētu izvērtēt notikušā apstākļus un lemt par atlīdzības izmaksu, svarīga ir norādīt precīzu shēmu, sniegt patiesus datus. Jāatceras, ka šajā gadījumā ikvienai detaļai ir būtiska nozīme;
 • Neprecīzi norādīta sava transportlīdzekļa numura zīme – bieži vien, aizpildot saskaņoto paziņojumu, tiek pieļautas sīkas kļūdas – piemēram, neprecīzi tiek norādīta transportlīdzekļa numura zīme. Pēc saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas svarīgi pārbaudīt visu tajā pausto informāciju, lai novērstu kļūdu iespējamību;
 • Saskaņotā paziņojuma iesniegšanas termiņa neievērošana  – saskaņotais paziņojums jāiesniedz 10 dienu laikā pēc negadījuma. Turklāt – arī tad, ja Tavam transporta līdzeklim nav radīti nekādi bojājumi

 

Ja rodas kādas neskaidrības par saskaņotā paziņojuma pareizu aizpildīšanu, sazinies ar savu apdrošinātāju, kas var palīdzēt šo jautājumu risināšanā. 

 

Ko labāk nedarīt pēc ceļu satiksmes negadījuma? 

 

ko nedarīt

 

Dažkārt pirmajā mirklī pēc ceļu satiksmes negadījuma sekas nešķiet tik lielas – cietušo nav, arī transportlīdzekļiem šķietami viss kārtībā. Tajā mirklī var rasties kārdinājums atstāt notikumu vietu – bez saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas. 

Tomēr šeit pastāv zināms risks – ja tomēr vēlāk izrādīsies, ka transporta līdzeklim ir radušies kādi bojājumi vai arī ceļu satiksmes negadījums atstājis kādas sekas uz personas veselību, cietušais uz zaudējumu kompensāciju pieteikties nevarēs.

 

Negadījums autostāvvietā

Bīstamā zona, kur var gadīties apskādēt kādu citu auto, ir autostāvvieta. Arī te svarīgi rīkoties pareizi – noteikti nevajadzētu pie apskādētā auto atstāt zīmīti ar savu telefona numuru un lūgumu transportlīdzekļa vadītājam Tevi sazvanīt, lai vienotos par saskaņotā paziņojuma aizpildīšanu – viņš var arī to neizdarīt, tādā veidā radot Tev lielākas nepatikšanas. 

Visdrošāk ir sagaidīt apskādētā transportlīdzekļa vadītāju un uzreiz arī aizpildīt saskaņoto paziņojumu papīra vai elektroniskajā formātā. 

 

Kā minēts iepriekš – saskaņoto paziņojumu var aizpildīt arī elektroniskā formātā. LTAB OCTA aplikācija ir noderīga ikvienam transportlīdzekļa vadītājam – izmanto to, lai aizpildītu saskaņoto paziņojumu, pārbaudi OCTA darbības termiņu, kā arī noskaidro informāciju par transportlīdzekli ātrā un ērtā veidā!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *