octa

2019. gada pirmajā ceturksnī notikuši 794 ceļu satiksmes negadījumi, un 66% no tiem reģistrēti, izmantojot saskaņoto paziņojumu. Tas nozīmē, ka teju vairāk nekā puse no negadījumos iesaistītajiem šoferiem ir novērtējuši saskaņotā paziņojuma sniegtās priekšrocības (taupa laiku, policijas resursus un neapgrūtina satiksmi). Šogad autovadītājiem kļuvusi pieejama arī elektroniskā saskaņotā paziņojuma versija.

Kas ir Saskaņotais paziņojums?

Lai vienkāršāk atrisinātu situāciju brīdī, kad notiek neliels ceļu satiksmes negadījums, OCTA apdrošināšanas sistēmas ietvaros ir atļauts pildīt saskaņoto paziņojumu. Šis paziņojums ir pieejams gan veidlapu komplekta formā, gan arī elektroniskā veidā, aplikācijā LTAB OCTA. Aplikācija pieejama gan Android, gan iPhone tālruņos. 

Saskaņoto paziņojumu izmanto ne tikai Latvijā, bet arī vairāk nekā 20 citās Eiropas valstīs, un tā saturs, krāsas un sadaļas visur ir vienādas, izņemot valodu. Paziņojumā detalizētā veidā abu transportlīdzekļu vadītāji piefiksē negadījuma apstākļus, aizpildot 15 punktus, un noslēgumā apstiprina sniegtās informācijas patiesumu ar parakstu. Šādas veidlapas tika radītas, lai sniegtu iespēju autovadītājiem piefiksēt ceļu satiksmes negadījumā notikušo bez policijas starpniecības, lai pēc tam šo informāciju varētu izskatīt apdrošinātājs, izvērtējot kompensējamo zaudējumu apjomu. Tādēļ saskaņotais paziņojums pēc aizpildīšanas un parakstīšanas ir jāiesniedz apdrošinātājam. 

Kādos gadījumos atļauts aizpildīt saskaņoto paziņojumu?

Avārijas mēdz būt dažādas – gan smagākas, gan vieglākas, ar un bez cietušajiem. Tieši tādēļ ir svarīgi zināt, kad drīkst aizpildīt saskaņoto paziņojumu, neiesaistot policiju. Jāizpildās visiem šiem nosacījumiem:

  • Abas negadījumā iesaistītās puses spēj mierīgā ceļā vienoties par notikušā apstākļiem un apstiprināt piekrišanu ar parakstu saskaņotajā paziņojumā;
  • Ceļu satiksmes negadījumā iesaistīti divi transportlīdzekļi;
  • Negadījumā nav cietušas vai ievainotas personas;
  • Negadījumā nav nodarīti zaudējumi trešās personas mantai;
  • Iesaistītajiem transportlīdzekļiem nav nodarīti tādi bojājumi, kas neļauj turpināt ceļu (nav nepieciešama evakuācija).

Ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem kritērijiem neizpildās, par notikušo obligāti jāinformē policija. Tāpat nedrīkst aizmirst veikt citas darbības, piemēram, iedegt avārijas gaismas, izlikt avārijas zīmi, parūpēties par savu un apkārtējo drošību. 

Kā aizpildīt elektronisko saskaņoto paziņojumu?

Šobrīd autovadītājiem ir iespēja izvēlēties aizpildīt standarta saskaņoto paziņojumu drukātā veidā vai izmantojot LTAB OCTA aplikāciju. Aplikācija veidota ērti saprotamā viedā, un tajā jānorāda tā pati informācija, kas drukātajā versijā. Noslēgumā datus var arī apstiprināt (ar elektronisko parakstu) un uzreiz nosūtīt apdrošināšanas kompānijām.

Lai aizpildītu saskaņoto paziņojumu LTAB OCTA lietotnē, Tev jāizpilda tikai 5 vienkārši soļi:

  1. Izveido lietotāja profilu un autorizē savus datus (eID, internetbankas dati);
  2. Pārliecinies, ka arī otram šoferim ir šī aplikācija, un savienojiet ierīces pārī. Aizpildi prasīto informāciju par negadījuma laiku, vietu, uzņem foto, norādi datus par cietušajām personām (ja tādas ir), lieciniekiem un bojātu trešās personas mantu (ja tāda ir);
  3. Ja profils ir autorizēts, informācija par transportlīdzekļiem, to īpašniekiem, vadītājiem un apdrošināšanas kompānijām, automātiski ielādēsies no LTAB datubāzes;
  4. Izmantojot aplikāciju, uzskicē, kā izskatījās negadījums, un norādi citu svarīgu informāciju, ja tāda ir;
  5. Kopā ar otru šoferi pārbaudi datus paziņojumā, vienojaties par to, ka abi esat vienisprātis par apstākļiem un apstiprini paziņojumu. Tas automātiski tiks nosūtīts apdrošinātājiem.

LTAB OCTA aplikācija ir noderīga ikvienam transportlīdzekļa vadītājam – izmanto to, lai aizpildītu saskaņoto paziņojumu, pārbaudi OCTA darbības termiņu, kā arī noskaidro informāciju par transportlīdzekli ātrā un ērtā veidā!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *