lēta octa

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) apkopotā statistika liecina, ka 2018. gadā Latvijā notikuši vairāk nekā 20 tūkstoši ceļu satiksmes negadījumu. Savukārt Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) dati parāda, ka pērn OCTA atlīdzībās izmaksāta lielākā summa kopš polišu sistēmas ieviešanas 1997. gadā – 56,7 miljoni eiro. Augusi arī vidējā atlīdzības summa, kas tagad ir sasniegusi jau 1182 eiro.

Ņemot vērā šos skaitļus, var secināt, ka ceļu satiksmes negadījumu skaits un OCTA atlīdzībās izmaksātās summas ir iespaidīgas, kas arī liecina par to, ka liela daļa negadījumu ir beigusies ar zaudējumiem personai un/vai tās mantai. Lai arī daudzi no mums zina teorijā, kā būtu jārīkojas, ja gadās iekļūt avārijā vai to izraisīt, stresa situācijās daudzas lietas var piemirsties, tai skaitā, ko darīt, lai saņemtu OCTA atlīdzību. Šajā rakstā mēģināsim aprakstīt, kā to izdarīt.

Pamata punkti, kas jāņem vērā, ja noticis ceļu satiksmes negadījums:

 • Pēc tam, kad notikusi avārija, vispirms, protams, svarīgākais ir parūpēties par savu un apkārtējo drošību, kā arī sazvanīt atbildīgās iestādes, piemēram, policiju, ātro palīdzību.
 • Ja Tu neesi cietis, centies uzņemt vairākus foto ar negadījuma vietu un iesaistītajām automašīnām no dažādiem rakursiem. Nav ieteicams mainīt objektu novietojumu, piemēram, censties nobraukt auto ceļa malā.
 • Personai, kura ir cietusi, jāvēršas pie vainīgā šofera apdrošinātāja. Pie sava apdrošinātāja vēršas tikai tad, ja ir noformēta OCTA, kurai ir papildu pakalpojumi.
 • Persona, kas bijusi vainīga negadījuma izraisīšanā, aizpildīto saskaņotā paziņojuma eksemplāru savam apdrošinātājam nodod 10 dienu laikā pēc notikušā.
 • Neatkarīgi no tā, vai negadījuma apstākļus piefiksē iesaistītās personas, aizpildot saskaņoto paziņojumu, vai Valsts policija, noformējot protokolu, zaudējumu pieteikšanas kārtība saglabājas tāda pati.
 • Lai noskaidrotu, kāds ir konkrētā transportlīdzekļa (otras negadījumā iesaistītās personas) atbildīgais apdrošinātājs, ar kuru jāsazinās vainīgajam šoferim, ir nepieciešams piefiksēt auto reģistrācijas numuru un ievadīt to LTAB mājas lapas sadaļā Atbildīgā apdrošinātāja meklēšana.
 • Ja negadījuma rezultātā nav nepieciešamības izsaukt Valsts policija, kas piefiksētu notikušā apstākļus, bet arī netiek aizpildīts saskaņotais paziņojums, taču ir radušies kādi zaudējumi, pastāv iespēja, ka OCTA atlīdzība netiks saņemta.

Ne velti tiek piekodināts rūpīgi piefiksēt katru notikušā detaļu, jo tām ir nozīme atlīdzības saņemšanas procesā. Tas ir nozīmīgi gan tad, kad paši iesaistītie aizpilda saskaņoto paziņojumu, gan arī tad, kad notikušais tiek izklāstīts Valsts policijai. Tieši tādēļ fotogrāfija ar nemainītu notikuma vietu ir viens no labākajiem veidiem, kā pēc iespējas precīzāk fiksēt visas vajadzīgās detaļas.

Aizpildīt saskaņoto paziņojumu un nesazināties ar Valsts policiju var, ja izpildās šādi apstākļi:

 • Avārijā ir bijuši iesaistīti divi auto;
 • Automašīnu vadītāji ir vienisprātis par negadījuma apstākļiem;
 • Nav cietušu cilvēku vai mantas bojājumu;
 • Transportlīdzekļu bojājumi (ja tādi ir) ļauj turpināt ceļu.

Savukārt, ja kāds no iepriekš aprakstītajiem punktiem neizpildās, ir nepieciešams sazināties ar Valsts policiju.

Pēc tam, kad visi apstākļi detalizētā veidā piefiksēti, piemēram, gan rakstiski, gan ar foto un video, cietusī puse parasti vēršas pie vainīgās puses apdrošināšanas kompānijas. Tur tiek izsniegts pietiekums OCTA atlīdzībai, lai tiktu segti radušies materiālie un nemateriālie jeb morālie zaudējumi. Mūsdienās atlīdzības pieteikumu var iesniegt gan tiešsaistē, gan apdrošinātāja birojā.

Kad pieteikums saņemts, apdrošinātājs izvērtēs sniegto informāciju, kā arī izlems, vai būs vajadzīgs aplūkot transportlīdzekli klātienē, lai precīzāk noteiktu, kāds ir zaudējumu apmērs. Negadījuma apstākļu izvērtēšana apdrošinātājam var aizņemt pat līdz trīs mēnešiem. Lēmums par OCTA atlīdzības piešķiršanu tiek pieņemts periodā līdz vienam mēnesim.

Parūpējies par savu finansiālo drošību un pasargā sevi no zaudējumiem izdevīgā veidā. Lēta OCTA, ērta apmaksa, ātra noformēšana – vai Tu jau paspēji noformēt savu OCTA polisi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *