octa kalkulators, octa apdrošināšana

Mūsdienās transportlīdzekļu īpašniekiem ir pietiekami daudz, par ko domāt un raizēties. Automašīnas rada dažādus izdevumus – gan regulārus, gan arī neplānotus, tādēļ nav pārsteigums, ka auto īpašnieki meklē veidus, kā samazināt transportlīdzekļa izmaksas. Viena no nozīmīgākajām izdevumu kategorijām ir KASKO un OCTA apdrošināšana, par kuru vērts padomāt ikvienam šoferim. Vai Tu zini, kā šīs divas polises atšķiras un kā Tev tās var noderēt? Ja vēlies to noskaidrot, turpini lasīt!

KASKO – Tavai drošībai, OCTA – cietušajai pusei

Dažkārt automašīnu īpašniekiem ir maldīgs priekšstats par to, kā darbojas katra no šīm apdrošināšanas polisēm, jo tiek uzdoti jautājumi par to, kādēļ nevar iztikt tikai ar OCTA apdrošināšanu, un būt bez rūpēm arī tad, ja pats kādu iemeslu dēļ izraisi negadījumu. Taču tieši šeit slēpjas galvenā abu polišu atšķirība:

  • OCTA apdrošināšana jeb transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ir obligāta visiem sauszemes transportlīdzekļiem, kas piedalās satiksmē. Tā atlīdzina zaudējumus, kas trešajai personai un tās mantai būs radušies Tevis izraisīta negadījuma rezultātā. Zaudējumi var būt gan materiāli, piemēram, attiecībā uz transportlīdzekli vai cietušā veselību, kā arī nemateriāli jeb morāli zaudējumi. Tas nozīmē, ka šī polise būtība apdrošina nevis transportlīdzekli, bet gan Tavu atbildību situācijā, kad izraisi avāriju, atlīdzinot zaudējumus, kas radušies trešajai personai, bet ne Tev.
  • KASKO ir brīvprātīgā jeb tā saucamā visu risku apdrošināšana, no kuras galvenais ieguvums ir tieši polises īpašniekam. Šī apdrošināšana darbojas sedzot zaudējumus, kas radušies Tavam transportlīdzeklim situācijās, kad arī pats esi izraisījis negadījumus. Polises segumā var tikt ietverti sekojoši riski: avārijas gadījumā radušies zaudējumi, transportlīdzekļa stiklojuma bojājumi, automašīnas apzagšana vai nolaupīšana, vandālisma radītie zaudējumi, uguns postījumu dēļ radušies zaudējumi, kā arī transportēšanas izdevumi (piemēram, no negadījuma vietas). Dažādi apdrošinātāji var piedāvāt atšķirīgus risku segumus, ļaujot par papildus maksu izvēlēties arī citus riskus, ko iekļaut polisē, ja tie ir Tev aktuāli.

Kā notiek zaudējumu pieteikšanas process?

Situācijā, kad negadījumā ir iesaistītas personas, neviens cilvēks nav cietis un abi šoferi var vienoties par notikušā apstākļiem, pietiek ar saskaņotā paziņojuma aizpildīšanu. Šajā veidlapā ir nepieciešams minēt arī informāciju par savu OCTA apdrošinātāju.

Jāņem vērā, ka šajā gadījumā arī tad, ja Tev ir KASKO polise, Tu vari vērsties pie sava apdrošinātāja. Tad Tev nevajadzēs tērēt laiku uz sazināties ar otras personas apdrošinātāju, lai kārtotu formalitātes. Ir vienkāršāk, ja visu nokārto viens apdrošinātājs. Tas ietaupa laiku, naudu un raizes.

Kā veidojas apdrošināšanas polises cena?

Lai noskaidrotu, cik jāmaksā par OCTA polisi, parasti tiek izmantots OCTA kalkulators, un arī KASKO apdrošināšana darbojas pēc līdzīga principa. Taču tas, ko apdrošinātāji ņem vērā, aprēķinot polises cenu, abos gadījumos atšķiras.

  • OCTA polises cenu veido dažādi faktori, tai skaitā, piemēram, Bonus-Malus klase, kas parāda to, kādā riska kategorijā auto īpašnieks ierindojas. Jo vairāk negadījumus viņš izraisa, jo dārgāk viņam var nākties maksāt par OCTA apdrošināšanu. Tāpat polises cenas aprēķinā ņem vērā auto marku, modeli, vecumu, pilnu masu, reģistrācijas vietu, izmantošanas mērķi, kā arī transportlīdzekļa īpašnieka juridisko statusu un periodu, uz kādu polise tiek iegādāta.
  • Savukārt KASKO polises cenā svarīgākais faktors ir transportlīdzekļa vērtība. Jo jaunāks būs auto modelis, jo vairāk maksās KASKO polise. Svarīgs aspekts ir tas, cik bieži šoferis iepriekš nonācis situācijās, kad bijis nepieciešams izmantot auto apdrošināšanu. Proti, jo vairāk negadījumi izraisīti, jo riskantāks būs autovadītājs, un KASKO viņam maksās vairāk. Tāpat nozīme ir arī šofera vecumam, transportlīdzekļa tipam un tehniskajiem parametriem. Kopumā jāteic, ka faktorus apdrošinātāji izvēlas diezgan individuāli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *