brīdinājuma signāli

Mūsdienu automašīnas ir aprīkotas ar elektroniku un dažādiem sensoriem, lai uzraudzītu, kā darbojas transportlīdzeklis.

Ir svarīgi zināt, ko nozīmē automašīnas paneļa brīdinājuma gaismas, jo tādā veidā iespējams izvairīties no nopietniem automašīnas bojājumiem. 

 

Turpinājumā vairāk par to, ko nozīmē dažādi dzeltenie un sarkanie brīdinājuma signāli uz auto paneļa, kāpēc tie iedegas, cik aktuāla ir problēma un kā jārīkojas, tos ieraugot.

 

auto panelis

 

Luksofora sistēma auto panelī

Informācijas paneļa brīdinājuma signāli atbilst luksofora krāsu sistēmai:

 

  • Zaļš – sistēma darbojas pareizi vai patlaban tiek izmantota;
  • Dzeltens – kaut kas nedarbojas pareizi – ievērojiet īpašu piesardzību un pārbaudiet to pēc iespējas ātrāk;
  • Sarkans – pastāv nopietna un potenciāli bīstama problēma, pātrauciet braukšanu tiklīdz tas ir droši

 

Tātad – ja panelī deg dzeltena lampiņa, dodies uz autoservisu. Savukārt, ja panelī parādās sarkans brīdinājums, apstājies pēc iespējas ātrāk – turpināt braukšanu ir bīstami

 

Signāllampiņu iedalījums 

Visas signāllampiņas nosacīti var iedalīt divās grupās – informējošās un brīdinošajās.

Pirmās no tām attiecīgi ir zaļā (vai zilā) krāsā, savukārt brīdinošās ir dzeltenas vai sarkanas. Turklāt tās var parādīties vēl pirms autovadītājs ir pamanījis kādu defektu transportlīdzekļa darbībā. 

 

Kā saprast, ko nozīmē katra signāllampiņa? 

 

apjukums

 

Iegādājoties transportlīdzekli, tam komplektācijā ir arī lietotāja rokasgrāmata. Vislabāk jau pašā sākumā iepazīties ar tajā atrodamo informāciju un to, kādas signāllampiņas atrodamas uz konkrētā auto paneļa.

Tas ir svarīgi, jo šo brīdinājuma signālu nepārzināšana var radīt nopietnus sarežģījumus – savlaicīgi un  atbilstoši nereaģējot uz brīdinājumu, par auto remontu var maksāt ļoti daudz, turklāt var rasties arī bīstamas situācijas uz ceļa, tā apdraudot gan pašu autovadītāju, gan citus satiksmes dalībniekus. 

 

Dzeltenais brīdinājuma signāls 

Visdrošāk, ieraugot jebkuru brīdinājuma signālu, ir doties uz autoservisu.

Protams, dzeltenais signāls var liecināt arī par nelielu problēmu, tomēr – kādēļ gan riskēt? Drošība uz ceļa vienmēr ir pirmajā vietā!

 

Viens no biežāk sastopamajiem brīdinājuma signāliem ir ‘’Check Engine’’ jeb – tulkojot latviski – ‘’Pārbaudiet dzinēju’’. Ņemot vērā, ka šis signāls savienots ar visu vadības bloku un elektroniskajām sistēmām, ar šo brīdinājumu jokot nedrīkst. 

 

Tāpat dzeltenā gaisma var liecināt arī, piemēram, par neatbilstošu gaisa spiedienu riepās vai to, ka beidzies logu tīrīšanas šķidrums. Jebkurā gadījumā – ja dzeltenais brīdinājuma signāls parādās un nenodziest pusstundas laikā, dodies uz autoservisu. 

 

Sarkanā gaisma 

Kā jau minēts iepriekš, sarkanais brīdinājuma signāls liecina par bīstamu situāciju, tādēļ turpināt piedalīties ceļu satiksmē nedrīkst. Sarkanais signāls var liecināt par problēmām ar dzinēju, akumulatoru, bojājumiem automašīnas bremžu sistēmā, bojātu stūres iekārtu. 

 

Šādā gadījumā visdrošāk ir izsaukt palīdzību uz ceļa vai evakuatoru, lai nogādātu spēkratu autoservisā. 

 

Neignorē brīdinājumus

 

neignorē brīdinājumus

 

Signāllampiņas ir paredzētas autovadītāju un pasažieru drošībai, tādēļ ignorēt tās noteikti nevajadzētu. Protams, ne vienmēr tie liecina par nopietnām problēmām, tomēr ir ļoti svarīgi vienmēr sekot automašīnas lietotāja rokasgrāmatā uzskaitītajām norādēm un rekomendācijām. Tas viss palīdzēs parūpēties par drošību, kā arī samazināt izdevumus par auto remontu. 

 

Lai braukšana būtu droša, svarīgi ne vien sekot līdzi transporta līdzekļa tehniskajam stāvoklim, bet arī noformēt atbilstošu auto apdrošināšanu. OCTA polise ir obligāta ikvienam motorizētam transporta līdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē. Autovadītāju ērtībām nopērkama arī OCTA internetā – tas ir parocīgs veids, kā ietaupīt gan naudu, gan nereti arī – līdzekļus. 

Papildu drošībai ieteicams noformēt arī KASKO polisi – tā nav obligāta, tomēr ļoti noderīga, jo sedz tos zaudējumus, kas nodarīti apdrošinātajam transportlīdzeklim – neatkarīgi no tā, kurš ir vainīgs pie radītajiem zaudējumiem. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *